Math 181 Miniproject 2: Population and Dosage.md
---
Math 181 Miniproject 2: Population and Dosage
===
**Overview:** In this miniproject you will use technological tools to turn data and into models of real-world quantitative phenomena, then apply the principles of the derivative to them to extract information about how the quantitative relationship changes.
**Prerequisites:** Sections 1.1--1.6 in *Active Calculus*, specifically the concept of the derivative and how to construct estimates of the derivative using forward, backward and central differences. Also basic knowledge of how to use Desmos.
---
:::info
1\. A settlement starts out with a population of 1000. Each year the population increases by $10\%$. Let $P(t)$ be the function that gives the population in the settlement after $t$ years.
(a) Find the missing values in the table below.
:::
(a)
| $t$ | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
|--------|------|---|---|---|---|---|---|---|
| $P(t)$ | 1000 |1100| 1210 |1330 |1463| 1609| 1771 | 1948 |
:::info
(b) Find a formula for $P(t)$. You can reason it out directly or you can have Desmos find it for you by creating the table of values above (using $x_1$ and $y_1$ as the column labels) and noting that the exponential growth of the data should be modeled using an exponential model of the form
\\[
y_1\sim a\cdot b^{x_1}+c
\\]
:::
(b) $y=984.672 ⋅ 1.10111^x+15.6151$
:::info
(c\) What will the population be after 100 years under this model?
:::
(c\)
$y=984.672 ⋅ 1.100111^{100}+15.6151$
$y=15,009,379$ population
After 100 years the population will be at 15,009,379 under this model.
:::info
(d) Use a central difference to estimate the values of $P'(t)$ in the table below. What is the interpretation of the value $P'(5)$?
:::
(d)
| $t$ | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
|--- |---|---|---|---|---|---|
| $P'(t)$ | 105 | 115 | 126.5 | 139.5 | 154 | 169.5 |
(f)
$P'\left(1\right)=\frac{\left(P\left(2\right)-P\left(0\right)\right)}{2-0}=\frac{\left(1210-1000\right)}{2}$=105 population/year
$P'\left(2\right)=\frac{\left(P\left(3\right)-P\left(1\right)\right)}{3-1}=\frac{\left(1330-1100\right)}{2}$=115 population/year
$P'\left(3\right)=\frac{\left(P\left(4\right)-P\left(2\right)\right)}{4-2}=\frac{\left(1463-1210\right)}{2}$=126.5 population/year
$P'\left(4\right)=\frac{\left(P\left(5\right)-P\left(3\right)\right)}{5-3}=\frac{\left(1609-1330\right)}{2}$=139.5 populatiuon/year
$P'\left(5\right)=\frac{\left(P\left(6\right)-P\left(4\right)\right)}{6-4}=\frac{\left(1771-1463\right)}{2}$=154 population/year
$P'\left(6\right)=\frac{\left(P\left(7\right)-P\left(5\right)\right)}{7-5}=\frac{\left(1948-1609\right)}{2}$ =169.5 population/year
After 5 years the population would be increasing by 154 population/ year
:::info
(e) Use a central difference to estimate the values of $P''(3)$. What is the interpretation of this value?
:::
(e)
$P''\left(3\right)=\frac{\left(P'\left(4\right)-P\left(2\right)\right)}{4-2}=\frac{\left(139.5-115\right)}{2}$=12.25 population/year
After 3 years the population is increasing by 12.25 population/year
:::info
(f) **Cool Fact:** There is a constant $k$ such that $P'(t)=k\cdot P(t)$. In other words, $P$ and $P'$ are multiples of each other.
What is the value of $k$? (You could try creating a slider and playing with the graphs or you can try an algebraic approach.)
:::
(f)
$P'\left(t\right)=k\cdot P\left(t\right)$
$k=\frac{P'\left(t\right)}{P\left(t\right)}$
$k=\frac{P'\left(1\right)}{P\left(1\right)}=\frac{105}{1100}=0.095$
$k=\frac{P'\left(2\right)}{P\left(2\right)}=\frac{115}{1210}=0.095$
$k=\frac{P'\left(3\right)}{P\left(3\right)}=\frac{126.5}{1330}=0.095$
$k=\frac{P'\left(4\right)}{P\left(4\right)}=\frac{139.5}{1463}=0.095$
$k=\frac{P'\left(5\right)}{P\left(5\right)}=\frac{154}{1609}=0.096$
$k=\frac{P'\left(6\right)}{P\left(6\right)}=\frac{169.5}{1771}=0.096$
The average value of k is 0.095
:::success
2\. The dosage recommendations for a certain drug are based on weight.
| Weight (lbs)| 20 | 40 | 60 | 80 | 100 | 120 | 140 | 160 | 180 |
|--- |--- |--- |--- |--- |--- |--- |--- |--- |--- |
| Dosage (mg) | 10 | 30 | 70 | 130 | 210 | 310 | 430 | 570 | 730 |
(a) Find a function D(x) that approximates the dosage when you input the weight of the individual. (Make a table in Desmos using $x_1$ and $y_1$ as the column labels and you will see that the points seem to form a parabola. Use Desmos to find a model of the form
\\[
y_1\sim ax_1^2+bx_1+c
\\]
and define $D(x)=ax^2+bx+c$.)
:::
(a)$D(x)=0.025x^2−0.5x+10$
:::success
(b) Find the proper dosage for a 128 lb individual.
:::
(b)
$D(128)=0.025(128)^2−0.5(128)+10$
$D(128)=355.6$
For a 128lb person the dosage would be 355.6mg
:::success
(c\) What is the interpretation of the value $D'(128)$.
:::
(c\)
The interperetation is as the weight of a person increses the dosage also increses. There is a direct correlation of weight and dosage.
:::success
(d) Estimate the value of $D'(128)$ using viable techniques from our calculus class. Be sure to explain how you came up with your estimate.
:::
(d)
The limit definition could be used to estimate the value of D'(128
$D'\left(128\right)=\lim _{h\to \:0}\frac{f\left(128+h\right)-f\left(128\right)}{h}$
$\lim _{h\to \:0}\frac{\left[0.025\left(128+h\right)^2−0.5\left(128+h\right)+10\right]−\left[0.025\left(128\right)^2−0.5\left(128\right)+10\right]}{h}$
$\lim _{h\to \:0}\frac{\left[0.025\left(16384+256h+h^2\right)−\left(64−0.5h\right)+10\right]−\left[0.025\left(16384\right)−64+10\right]}{h}$
$\lim _{h\to \:0}\frac{\left[409.6+6.4h+0.025h^2−54−0.5h\right]−\left[409.6−54\right]}{h}$
$\lim _{h\to \:0}\frac{5.9h+0.025h^2}{h}$
$\lim _{h\to \:0}\frac{h\left(5.9+0.025h\right)}{h}$
$=5.9+0.025h$
$=5.9+0.025(0)$
$=5.925mg/lbs$
:::success
(e) Given the value $D'(130)=6$, find an equation of the tangent line to the curve $y=D(x)$ at the point where $x=130$ lbs.
:::
(e)
The Local Linerization formula $L(x)=D(a)+D'(a)(x-a)$
$L(x)=D(130)+D′(130)(x−130)$
$L(x)=367.5+6(x−130)$
:::success
(f) Find the point on the tangent line in the previous part that has $x$-coordinate $x=128$. Does the output value on the tangent line for $x=128$ lbs give a good estimate for the dosage for a 128 lb individual?
:::
(f)
$L(128)=367.5+6(128−130)$
$L(128)=367.5+6(−2)$
$L(128)=367.5−12$
$L(128)=355.5$
* Solving the tangent line for x=128 the point given is at the 355.5 mg.
* The dosage solved for a 128lb man was at the 355.6mg
* Comparing both answers the tanget line does give a good estimate for the dosage of a 128lb man
---
To submit this assignment click on the Publish button . Then copy the url of the final document and submit it in Canvas.