# Electronic Circuits Homework 1 > 劉子雍.108502523 > 資訊工程學系三年級 A 班 ## 1. *(From the left to the right)* 1. $6800\ (\Omega)\ \pm 10 \%$ 2. $33\ (\Omega)\ \pm 10 \%$ 3. $47000\ (\Omega)\ \pm 5 \%$ ## 2. 1. In position 1, $V1 = 0,\ V2 = V_S$. 2. In position 2, $V1 = V_S,\ V2 = 0$. ## 3. ==**ANS**==: (b) ## 4. ### (a) $R = 10000\ (\Omega)$ $V = 25.0\ (V)$ $I = \frac{V}{R} = \frac{25.0\ (V)}{10000\ (\Omega)} = 0.0025\ (A) = 2.5\ (mA)$ ==**ANS**==: $2.5\ (mA)$ ### (b) $R = 2200000\ (\Omega)$ $V = 5.0\ (V)$ $I = \frac{V}{R} = \frac{5.0\ (V)}{2200000\ (\Omega)} \approx 0.00000227\ (A) = 2.27\ (\mu A)$ ==**ANS**==: $2.27\ (\mu A)$ ### \(c\) $R = 1800\ (\Omega)$ $V = 15.0\ (V)$ $I = \frac{V}{R} = \frac{15.0\ (V)}{1800\ (\Omega)} \approx 0.00833\ (A) = 8.33\ (mA)$ ==**ANS**==: $8.33\ (mA)$ ## 5. ### (a) $R = \frac{V}{I} = \frac{8\ (V)}{2\ (A)} = 4\ (\Omega)$ ==**ANS**==: $4\ (\Omega)$ ### (b) $R = \frac{V}{I} = \frac{12\ (V)}{4\ (mA)} = \frac{12\ (V)}{4 \times 10^{-3}\ (A)} = 3 \times 10^3\ (\Omega) = 3\ (k\Omega)$ ==**ANS**==: $3\ (k\Omega)$ ### \(c\) $R = \frac{V}{I} = \frac{30\ (V)}{150\ (\mu A)} = \frac{30\ (V)}{150 \times 10^{-6}\ (A)} = 0.2 \times 10^6\ (\Omega) = 200\ (k\Omega)$ ==**ANS**==: $200\ (k\Omega)$ ## 6. $P = I^2 R = (100\ (\mu A))^2 \cdot (10\ (k\Omega)) = (100 \times 10^{-6}\ (A))^2 \cdot (10 \times 10^3\ (\Omega)) \\ \quad = 10^{-8} \times 10^{4}\ (W) = 10^{-4}\ (W) = 100\ (\mu W)$ ==**ANS**==: $100\ (\mu W)$ ## 7. $P = \frac{V^2}{R} = \frac{(60\ (V))^2}{620\ (\Omega)} = \frac{3600\ (V^2)}{620\ (\Omega)} \approx 5.81\ (W)$ ==**ANS**==: $5.81\ (W)$ ## 8. $R_1 = \frac{V_1}{I_1} = \frac{0.5\ (V)}{1\ (A)} = 0.5\ (\Omega)$ $R_2 = \frac{V_2}{I_2} = \frac{1\ (V)}{1\ (A)} = 1\ (\Omega)$ $R_3 = \frac{V_3}{I_3} = \frac{2\ (V)}{1\ (A)} = 2\ (\Omega)$ ==**ANS**==: $R_1 = 0.5\ (\Omega),\ R_2 = 1\ (\Omega),\ R_3 = 2\ (\Omega)$ ## 9. $W = 300\ (W) \times 30\ (days) = 0.3\ (kW) \times 30 \cdot 24\ (hours) = 216\ (kWh)$ ==**ANS**==: $216\ (kWh)$ ## 10. $I_{minimum} = \frac{120 - 100\ (V)}{8\ (\Omega)} = \frac{20\ (V)}{8\ (\Omega)} = 2.5\ (A)$ ==**ANS**==: $2.5\ (A)$