# CHAPTER 2 Problem 01
## While driving a car at 90 km/h, how far do you move while your eyes shut for 0.50 s during a hard sneeze?
<br/>
將0.5s過程視為等速度運動,因此移動距離為
\begin{aligned}
\Delta x=v\Delta t =90({\mathrm{km} \over \mathrm{h}})\times 0.5s=90({1000\ \mathrm{km} \over 3600\ \mathrm{s}})\times 0.5\mathrm{s} =12.5 \ (\mathrm{m}) \approx 13 \ (\mathrm{m})\\(有效位數為2位數)
\end{aligned}
###### tags: `Fundamentals of Physics`